6fe3ecae19dee3c9dd6eb5343ddce6ca preview w440 h290 - ​Надгробну плиту польського письменника, яку розкопали жителі Чуднова, передали місцевому костелу

Чавунну надгробну плиту польського письменника Яна Барщевського, яку на своєму подвір’ї відкопали жителі містечка Чуднів Житомирської області, транспортували до місцевого костелу, де вона залишиться після реставрації.

Про це йдеться в сюжеті ТСН від 20 квітня.

«Подивитися на чавунну плиту, яка, ймовірно, лежала на могилі польського письменника Яна Барщевського, приїхали краєзнавці й історики. На обійсті Приходченків за хлівом вона пролежала 16 років. Вона так і залишилась би шматком старого чавуну, якби не допитливість 9-річної доньки господаря, яка з допомогою маминого телефона переклала напис і знайшла дані про Яна Барщевського», — так починається сюжет ТСН.

9e85aa7d226a3e18c00c1a9104a09e9d - ​Надгробну плиту польського письменника, яку розкопали жителі Чуднова, передали місцевому костелу

Шматок чавуну викопав господар обійстя, коли прокладав газопровід. Думав – танк, однак підкопав і вивернув плиту. Людських решток під плитою не було.

«Старе кладовище якраз тут знаходиться. Ми знаємо, що на костях живемо», — говорить господар обійстя.

Краєзнавець Юрій Гайлаш каже: знали, що останні роки письменник жив у Чуднові самотньо і похований тут, але де конкретно – ніхто не відав.

Яна Барщевського називають основоположником нової білоруської літератури. Письменник жив бідно і наприкінці життя приїхав до Чуднова – до товариша, польського письменника Генріха Ржевуського. Вважалося, що Барщевський прожив 57 років, тоді як на плиті чітко вказано: «Жив помірковано 70 років».

Плиту чуднівчани передають Житомирській обласній спілці поляків. Її привозять до місцевого костелу, де вона й залишиться після реставрації.

Нагадаємо, 16 квітня про знахідку написав сайт Чуднів news. Напис на плиті перекладається приблизно так: «Ян Барщевський, улюбленець Бога, письменник, натхненний Ісусом. Жив помірковано 70 років. Помер 23 лютого 1851 року».

Житомир.info


Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram