Більшість закладів освіти в Житомирській області мають власні сайти, на яких публікують інформацію про заклад, колектив, новини та різні інформаційні повідомлення. Переважають публікації про запобігання та протидію булінгу, особливості роботи закладу та освітні новини. Проте, є сайти, які зовсім «не живі» і не оновлюється інформація.

Про це Житомир.info 2 червня повідомили в управлінні Державної служби якості освіти у Житомирській області і надіслали результати проведеного дослідження.

«Протягом березня-квітня 2020 року управлінням Державної служби якості освіти у Житомирській області було проведено вивчення 474 сайтів закладів повної загальної середньої освіти Житомирської області. Географічний масштаб охоплення склав 3 міста, 21 район і 49 об’єднаних територіальних громад Житомирщини.

З-поміж проаналізованих 474 сайтів закладів освіти 33 (7%) – це сайти закладів освіти в містах, 149 (31%) – в районах і 292 (62%) – сайти закладів освіти в ОТГ.

5ed667ebb6e59 original w859 h569 - ​Що публікують на сайтах закладів освіти Житомирської області. Результати дослідження

В результаті вивчення було встановлено, що 86 закладів повної загальної середньої освіти власних сайтів не мають, проте 80 з них розміщують інформацію про свою діяльність на сайтах своїх засновників. Майже кожен четвертий сайт закладу освіти створений на платформі E-school, кожен шостий — на ресурсах Google, кожен сьомий – на Wix, кожен дев’ятий – на платформі Ucoz. 12% закладів освіти вдались до можливостей платформ Klasna ocinka та School champion. Вдалось з’ясувати, що майже 7 з 10 закладів освіти отримали доменне ім’я та хостинг разом, безкоштовно створивши сайти на обраних платформах. Майже 9 з 10 закладів освіти мають незахищене з’єднання», – йдеться у повідомленні.

Також зазначають, що в результаті вивчення рівня дотримання закладами освіти статті 30 Закону України «Про освіту» було встановлено, що найбільш охоче заклади оприлюднюють відомості про заходи, спрямовані на запобігання та протидію булінгу (432 заклади), ліцензований обсяг та фактичну кількість здобувачів (431 заклад), мову освітнього процесу (430), структуру та органи управління (425 закладів), територію обслуговування (422), статути (419), освітні програми (418 закладів), правила прийому (409) та правила поведінки учасників освітнього процесу (401).

Посередньо закладами висвітлюється інформація щодо кошторисів (81% закладів), річних звітів (78%), матеріально-технічного забезпечення (77%), умов доступності для навчання осіб з особливими потребами (76%) та фінансових звітів (74%).

5ed668547e7c0 original w859 h569 - ​Що публікують на сайтах закладів освіти Житомирської області. Результати дослідження

Є серед закладів повної загальної середньої освіти й повністю інформаційно закриті для суспільства.

«Так, зокрема, 33 заклади (7%) не формують відкриті та загальнодоступні ресурси з інформацією про свою діяльність та не оприлюднюють таку інформацію в будь-який можливий спосіб, порушуючи цим вимоги статті 30 Закону України «Про освіту», – йдеться у дослідженні.

5ed6686df263f original w859 h569 - ​Що публікують на сайтах закладів освіти Житомирської області. Результати дослідження

89% з них не мають інформації про захист персональних даних і повагу до приватності учнів і вчителів.

«86% сайтів закладів містять у відкритому доступі різноманітні комбінації персональних даних дітей: кожен четвертий сайт містить фото та зазначення прізвища, імені й по батькові дитини, кожен сьомий — фото дитини та зазначення класу, кожен одинадцятий – прізвище, ім’я, дату народження та клас. Як показує практика, найчастіше оприлюднюються персональні дані учнів-переможців предметних олімпіад, інтелектуальних конкурсів та конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт Малої академії наук, випускників, медалістів та дітей, зарахованих до 1 класу. При цьому дозвіл на фото- та відео зйомку учнів присутній лише на 3% сайтів. А це пряме порушення статті 307 Цивільного кодексу України та статті 7 Закону України «Про захист персональних даних», – йдеться у повідомленні.

Інформацію про особу, відповідальну за створення й наповнення сайту закладу освіти, не ідентифіковано на 431 сайті (91%). При цьому на 5% сайтів вказано прізвище та ініціали відповідальної особи, на 3% сайтів – посаду (заступник директора, вчитель інформатики, секретар) та прізвище з ініціалами, майже 1% сайтів містять переадресацію на сторінки компаній-розробників.

Електронний журнал ідентифіковано на 12% сайтів, з них 1% передбачає можливість перегляду картини успішності учнів безпарольно.

16% сайтів містять контекстну рекламу, 11% сайтів — попандер-рекламу (спливаючу реклама, яку неможливо закрити протягом деякого часу), 8% — рекламу, що відкривається в нових вікнах браузера. Припускаємо, що наявність цієї реклами можна пов’язати з платформами, які використали заклади для створення своїх сайтів.

Серед 474 сайтів закладів освіти ідентифіковано 27 (5,7%) сайтів, які не оновлюються рік і більше, але зміст їх залишається доступним. Кожен четвертий з цих сайті вмістить посилання на новий сайт закладу. А22% сайтів містять посилання на свої сторінки в соціальних мережах, серед яких найпопулярнішими є посилання на сторінки у Фейсбуці (48 закладів) та Твітері (12 закладів).

5ed6689d64d8c original w859 h569 - ​Що публікують на сайтах закладів освіти Житомирської області. Результати дослідження

Нагадаємо, наприкінці січня 2018 року у Житомирі майже за 300 тис. грн збирались зробити 76 сайтів для навчальних закладів.

Як повідомляв Житомир.info 5 листопада 2019 року, керівників житомирських шкіл та садочків можуть зобов’язати оприлюднювати потреби закладів на сайтах.

Житомир.info


Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram