57e036a92cb3351c5a4fc0c09cba8a3f preview w440 h290 - ​В Україні запрацювала система автоматичного арешту і списання коштів з банківських рахунків боржників

На вимогу виконавців відтепер банки автоматично арештовуватимуть рахунки боржників і списуватимуть кошти.

6 липня повноцінно запрацювала автоматизована система виконавчого провадження, яка дозволятиме арештовувати кошти на банківських рахунках українців-боржників автоматично.

Про це йдеться у матеріалі «Економічної правди».

Що саме змінилося?

Раніше для того, аби списати борги з боржників виконавчій службі доводилося спочатку знаходити гроші на рахунках, надсилаючи запити до всіх українських банків. Часто банки відмовлялися надавати виконавцям таку інформацію, що ускладнювало процес стягнення боргів.

У разі виявлення рахунків боржника виконавцям потрібно було надсилати ще один лист з вимогою арештувати кошти. Уся процедура була тривалою, адже усі запити потрібно було надсилати у паперовій формі. Це ускладнювало процес погашення боргів.

Однак у квітні 2021 року Нацбанк оновив свої положення щодо розкриття банківської таємниці. Тепер на вимогу виконавців банки надають інформацію не лише про наявність рахунків боржника, а і їх номери та залишки коштів на них.

Водночас Мін’юст дозволив використовувати Автоматизовану систему виконавчого провадження для виявлення й арешту коштів на рахунках у всіх виконавчих провадженнях, а не лише в тих, що стосуються сплати аліментів, як було раніше.

Це означає, що виявити банківські рахунки боржників та залишки на них, а також арештувати ці кошти для державних та приватних виконавців стало набагато простіше.

Як це працює?

Державний або приватний виконавець створить у системі спеціальний запит про наявність коштів у боржника, який автоматично надійде всім банкам, що приєдналися до АСВП. Цю інформацію банки отримають за годину.

У цій же системі виконавець зможе створити постанову про арешт коштів на рахунках боржника, надіслати банкам вимогу про списання коштів з рахунків і реквізити виконавчої служби, на які їх потрібно переказати.

Невдовзі процес конфіскації коштів теж має стати автоматичним. До того часу вимоги про списання коштів виконавці надсилатимуть традиційною поштою.

У яких банках гроші боржників арештовуватимуть автоматично?

Наразі до Автоматизованої системи виконавчого провадження підключені: «Приватбанк», «Таскомбанк», «Універсал банк» (зокрема Монобанк), «ОКСІ банк», банк «Восток», «Індустріалбанк» та «ПроКредит банк». Ще 44 банки тестують систему і невдовзі долучаться до неї, а 11 банків ведуть переговори про підключення до тестового середовища.

Які борги арештовуватимуть автоматично?

Автоматично арештовувати кошти на рахунках можна всім боржникам, які потрапили до відповідного реєстру боржників. Раніше така процедура застосовувалася лише щодо боржників зі сплати аліментів.

За даними Opendatabot, у квітні в реєстрі була інформація про 5,54 млн боргів. Ця цифра постійно зростає: на початку 2020 року там було 3,8 млн боргів.

Чи зможе виконавча служба арештувати рахунок, якщо його власник про це не знатиме та що станеться, якщо коштів на рахунку боржника недостатньо для погашення заборгованості, читайте тут.

Як повідомляв Житомир.info, наприкінці червня 2021 у Житомирі правоохоронці викрили корупційну схему: протягом півтора року посадовці виконавчої служби привласнювали гроші «мертвих душ» та осіб які забули, що їм повинні надійти гроші. Точні збитки від махінацій встановлюються, але лише за одним випадком СБУ задокументувала привласнення понад 200 тис. грн. 24 червня правоохоронці провели обшуки за місцями роботи фігурантів провадження.

Житомир.info за матеріалами Економічної правди


Підписуйтесь на Житомир.info в Telegram